Objavenie Gofia na Kanárských ostrovoch

Volám sa Rišo a pod značkou Richio prinášame na Slovensko Gofio, tradičné jedlo z Kanárských ostrovov, ktoré som objavil, keď som tam istú dobu pobudol.

Ku gofiu som prišiel ako slepé kura k zrnu, skoro doslova. Keď som býval na Tenerife, snažil som sa žiť aktívne. No pri plávaní alebo surfovaní som mal problém, že mi jednoducho nestačili raňajky. Určite to poznáte, ako človeku vo vode vyhladne. Ovsená kaša ma zasýtila tak, že po 2 hodinách surfovania som myslel, že si strávim vnútorné orgány, keď sa okamžite nenajem. Po omelete so slaninou som zasa ešte hodinu po raňajkách funel na gauči a výsledok bol v konečnom dôsledku rovnaký.

Známi mi tam odporučili, nech vyskúšam ich Gofio. Vtedy som si do svojej ovsenej kaše prvý krát pridal kukuričné gofio a nastala revolúcia v mojom živote.

V ten deň som dosurfoval a moja prvá myšlienka bola, že sa idem prejsť po pláži do ďalšieho mesta. Tam som si dal kávu, sadol na bus a išiel domov. Až v autobuse som začal pociťovať hlad a uvedomil som si, že prvýkrát moja prvá myšlienka po surfe nebola na jedlo (a že som ušetril, lebo som nemusel ísť do reštiky 🙂

Odvtedy som raňajkoval gofio, ovsené vločky už len zriedkavo. Neskôr som sa presťahoval a v novom apartmáne som našiel smoothie mixér do ktorého som nalial vodu, nasypal gofio, pridal ovocie a pripravil si celozrnný cereálny nápoj, resp. cereálne smoothie. Rýchlovka ktorú som častokrát pil po ceste v autobuse zo šejkru.

Zamiloval som sa. V tej dobe som vôbec nič iné neriešil. Ľahká príprava, ľahká konzumácia (ráno je mi podstatne jednoduchšie piť ako žuť) a Gofio ma dostatočne zasýtilo. Pre mňa to bol first aid kit – šejker, v ňom kopec gofia, trocha cukru a môžem sa túlať. Pokiaľ neskončím na mieste, kde netečie pitná voda,ktorou si Gofio zalejem, je všetko v najlepšom poriadku. Tam moje ostrovanské kulinárske schopnosti začínali aj končili. Občas som zahustil šošovicu alebo urobil placky. Nič moc, ja viem ale k vareniu som nikdy nemal vzťah.

Časom som sa začal zaujímať, v čom je to kúzlo a prečo som Gofio nepoznal doteraz. Dočítal som sa že: Gofio bolo základná potravina (staple food) Guanchov – pôvodných obyvateľov Kanárskych ostrovov a zachovalo sa po nich dodnes. Z praktických dôvodov. Je to veľmi výživné celozrnné jedlo, energetické, ktoré zasýti na dlhú dobu. (to sedelo)

Gofio vzniká z dôkladne vybraných a očistených obilných zŕn, ktoré sa pražia a následne pomelú. (preto ho už netreba variť ako vločky alebo polentu).

Niektoré kultúry takýmto spôsobom konzumovali cereálie, pretože nevedeli piecť chlieb. Možno, že pred objavením chlebu aj všetky. Ja som behal po ostrove so šejkrom plným gofia, pred 2000 rokmi to isté robili Guanchovia, len nemali šejker, ale miešky z kozích žalúdkov. Nie je to teda žiadny módny výstrelok, ale jedlo overené históriou, no zabudnuté.

Dostal som sa k rôznym článkom opisujúcim gofio ako superfood pre (ultra)športovcov, či štúdiám poukazujúcim na prospešnosť gofia pre ľudské telo. Proces výroby gofia zahŕňa praženie, ktoré zvyšuje stráviteľnosť a biovyužiteľnosť obilnín, zlepšuje chuť, znižuje glykemický index a zneškodňuje antinutrienty alebo prípadné plesne.

Bez gofia som sa vrátiť nemohol.

Návrat na Slovensko s Gofiom

Dnes mi Na SK s Richiom, receptami, fotkami a najmä celou identitou pomáha Petra (priateľka). Bola pri mne už od prvej myšlienky, ktorá mi vznikla o Gofiu. Síce na diaľku, ale to v dnešnej dobe už nieje problém. Keď som sa vratil na slovensko, pustili sme sa do práce. Petra skúšala rôzne recepty – ktoré sme rovno aj nafotili, popritom navrhovali logo, etikety, a ja som popri tom riešil import Gofia a všetky veci s tým spojené.

Naším cieľom je vyrábať produkty z tejto superpotraviny tak, aby nám uľahčili deň zdravým spôsobom. Vyrobili sme limitovanú edíciu tyčiniek (momentálne vypredané) a Gofio (celozrnné) drinky, ktoré ocení každý, kto často cestuje, športuje alebo nestíha raňajkovať či večerať. Slúžia totiž ako rýchla a praktická alternatíva k obilným kašiam.

A tak sa aj stalo. Prvé celozrnné nápoje z Gofia vyrobené na Slovensku, bez umelín, stabilizátorov, zbytočných prázdnych kalórií.